Оформлення спадщини – питання з яким стикається практично кожна людина в Україні, але не кожен розуміє всі нюанси, які передбачає право на спадщину. Найбільш поширене питання – як вступити в спадщину без наслідків?

Я являюся професійним адвокатом, який спеціалізується на питаннях цивільного права. Послуги, які я надаю – допомога на шляху оформлення спадщини, якісна консультація, оформлення документів (документи на спадщину квартири, як приклад), а також вирішення спірних моментів у спадкуванні.

Прийняття спадщини регулюється законодавством, а саме – Цивільним кодексом України (ЦКУ). Спадщина відкривається з моменту смерті спадкодавця або з моменту оголошення смерті судом. Після цього у спадкоємців є 6 місяців для того, щоб або прийняти, або відмовитися від майна, прав та обов’язків. Із заявою потрібно звертатися до місцевого нотаріуса, який діє в тому нотаріальному окрузі, в якому жив покійний. Якщо ж з’явилося кілька спадкоємців, оформленням спадщини буде займатися той нотаріус, до якого першим звернувся один із спадкоємців.

Вступити в спадщину в Україні можна двома різними способами. Перший – спадкування за заповітом. Другий – спадкування за законом. При спадкуванні за заповітом українське законодавство віддає преференцію тим фізичним особам, які вказані в залишеному покійним заповіті. Це означає, що спадкодавець може в заповіті в першочерговому порядку поставити особу, яка згідно із законом навіть не має ніякого відношення до майна. Заповідач має право передати абсолютно увесь спадок або ж окрему його частину будь-якій особі, яка має цивільну правоздатність. Але є і виключення з правила.

Цивільний кодекс України все ж трохи обмежує волю заповідача і вказує на те, що на спадщину в обов’язковому порядку мають право непрацездатні спадкоємці (чоловік / дружина, діти і батьки), які отримують половину від майна, яке вони б отримали при спадкуванні за законом. Розмір обов’язкової частки може бути переглянутий судом з урахуванням окремих обставин і відносин між суб’єктом і об’єктом правовідносин.

Спадщина за законом

Право на вступ у спадок розподіляється між спадкоємцями по черзі. (Всього 5 черг). Кожна наступна черга спадкоємців має повне право на спадкування у разі відмови від права на спадщину, смерті або неприйняття майна попередньої чергою.
В першу чергу вступають у спадок батьки, діти, чоловік / дружина покійного. Спадкоємцями за законом також є і люди, які не пов’язані з заповідачем кровно. Наприклад, в четвертій черзі стоять фізичні особи, які не менше 5 років проживали зі спадкодавцем однією сім’єю.

Якщо на момент відкриття спадщини спадкоємець постійно проживав з заповідачем, він автоматично після смерті спадкодавця приймає майно, права та обов’язки. Йти і підтверджувати своє право, в такому випадку, спадкоємцю не потрібно. Якщо ж спадкоємець не бажає прийняти спадщину, він повинен звернутися до нотаріуса і оформити відмову від спадщини. Тут також законодавством встановлено термін в 6 місяців. По закінченню цього терміну спадкоємцю буде проблематично відмовитися від законної спадщини.

Пропущений строк

Що стосується пропущеного строку при прийнятті спадщини – тут є обхідні шляхи. По-перше, фізична особа може отримати згоду на право на спадкування від інших спадкоємців, які отримали спадщину. По-друге, домогтися законного отримання своєї частки спадщини можна через суд.

Спадкоємцю варто написати заяву в суд на збільшення терміну на прийняття спадщини, але, якщо при цьому є поважна причина (як приклад, серйозна травма).
Оформлення спадщини в Україні займає досить багато часу і сил. Якщо Ви не хочете витрачати свій час, сумніваєтеся в точності своїх знань в області спадкового права, у Вас є побоювання з приводу труднощів і певних нюансів в процесі прийняття спадщини – я, як кваліфікований адвокат, надам вам юридичну допомогу та ізолюю Вас від проблем, які пов’язані з цим довгим і трудомістким процесом.