З кожним роком кількість звернень до Європейського суду з прав людини – міжнародний суд, якому підпорядковуються ті Європейські країни, в яких ратифіковано Конвенцію із захисту прав людини. Дана інстанція в місті Страсбург, Франція –  є однією з найдієвіших щодо захисту прав і свобод людини, однак статистика процентного розгляду справ досить низька: всього 20 з 100 скарг приймається до розгляду. Причина цього – невідповідність скарг переліку порушень Конвенції з захисту прав людини або низька якість написання скарги.

            Хто може звернутися до Європейського суду з прав людини?

  • приватна особа
  • юридична особа (організація)
  • держава

Важливо! Цей суд не розглядає позови проти фізичних осіб: тільки проти організацій або держави, тобто проти органу влади (наприклад, скарга на рішення суду в Україні). Представляти свої інтереси в суді може або сам потерпілий, або його офіційний представник в суді (адвокат). Звернення до Європейського суду з прав людини можна тільки тоді, коли були вжиті всі можливі заходи в Україні, включно з Верховним і Конституційним судами України. Всі документи, що підтверджують звернення до цих судів, повинні додаватися до позову в ЄСПЛ.

Скарга до Європейського суду з прав людини: як подавати?

Перед подачею скарги в Європейський суд з прав людини потрібно впевнитися в її відповідності вимогам статті 47 Регламенту Суду, в якій вказані всі необхідні документи для позову. Суд не розглядатиме скаргу, якщо зібрані не всі потрібні документи або опущена невелика подробиця. Всі поля в формулярі Суду повинні бути обов’язково заповнені. Всі необхідні бланки завантажуються з офіційного сайту Європейського суду з прав людини, заповнюються в залежності від вимог і відправляються до Франції поштою.                     Після отримання скарги позивач отримує відповідь поштою, прийнята скарга до розгляду або відхилена. Якщо це виявився останній варіант, то повторне звернення неможливо – оскаржити рішення ЄСПЛ не можна. До того ж, статтею 35 Європейської конвенції встановлено, що Суд не приймає до розгляду заяву, якщо вона є анонімною або яка вже була розглянута Судом, або вже подана на розгляд іншого міжнародного органу розслідування (наприклад, вами вже подана згідно з цим же фактом скарга до Комітету з прав людини ООН), або не містить нових фактів у справі. Таким чином, повторне звернення до Суду з тією ж скаргою на ті ж фактами неприпустимо.

Участь адвоката в суді.

Безумовно, кожен може сформувати і подати пакет документів на розгляд Суду самостійно завдяки прикладам, розміщеним на офіційному сайті Європейського суду з прав людини. Однак на практиці все набагато складніше, ніж здається. З огляду на відсутність повторних спроб подачі позову, справу варто доручити досвідченому адвокату. Я займуся збором необхідних доказів, детально вивчу справу, підготую і заповню всі формуляри і акти. Скарга до ЄСПЛ буде відправлена ​​вчасно.

Ідеально підготовлені документи значно підвищують ваші шанси на прийняття справи на розгляд. Не забувайте, що Європейський суд із захисту прав людини – остання інстанція, в якій можна оскаржити рішення суду або порушення прав іншими органами влади, тому ризикувати єдиним шансом на надання позову – недоцільно.