Для того, щоб передати гроші або інше майно в борг – оформляється договір позики або розписка. Різні обставини змушують позичальників відмовлятися виплачувати основний борг або процентну ставку. У таких ситуаціях, тільки досвідчений адвокат по боргах зможе законно і правильно здійснити процедуру повернення позичених коштів або іншого майна. Подібна процедура складається з трьох складових: досудовий розгляд, судовий процес, а також виконавче провадження. Якщо юрист по боргах залучається до справи ще на досудовому розгляді, позичальник, розуміючи серйозність ситуації, зазвичай виплачує всю належну суму до початку судового процесу. Саме тому так важлива своєчасна консультація кваліфікованого адвоката.         Договір позики обов’язково оформляється в письмовій формі для юридичних осіб, а також якщо сума позики в 10 разів перевищує мінімум доходів громадян. Перевага складання договору в тому, що таке документальне підтвердження спростить процедуру стягнення боргів при виникненні заборгованості.

Стягнення боргу за договором і по розписці.

 

Обидва документи мають однакову юридичну силу, але все ж є певна відмінність: якщо в розписці звичайно зазначений тільки факт передачі грошових коштів або іншого майна, то договір позики визначає умови передачі грошей. Бувають випадки, коли розписка складається в усній формі для знайомих або друзів. Це є великою помилкою, так як при виникненні проблем буде важко довести факт передачі грошей і вимагати повернення боргів. Тому дуже важливо не тільки письмово оформити факт передачі будь-якого майна, а й подбати про правильність оформлення документа.

 

Досудовий розгляд

Перед початком судового процесу, адвокат повинен скласти і відправити боржнику рекомендований лист з повідомленням про заборгованість, згідно з яким боржник повинен все виплатити протягом 30-ти календарних днів. Це дає час позичальникові виплатити основну суму і, якщо потрібно було, процентну ставку.

Розмір відсотків (якщо немає домовленості) буде визначатися на рівні облікової ставки Національного банку України, який на даний момент становить 13,50% річних.

Договір позики є безвідсотковим (згідно зі ст. 1048 Цивільного Кодексу України) в таких випадках:а) він укладений між фізичними особами на суму, що не перевищує 50-кратного розміру мінімуму доходів громадян, і не пов’язаний із здійсненням підприємницької діяльності хоча б однією із сторін;б) позичальникові передані речі, визначені родовими ознаками.

В цей же час адвокат звертається до суду з клопотанням на арешт певних цінних речей позичальника, що допоможе при судовому процесі. Якщо ж позичальник не реагує на лист і відмовляється повертати борги, адвокат подає позов до суду про стягнення заборгованості.

Судовий розгляд.

Якщо справа доходить до суду, досвідчений адвокат ґрунтовно підготується до судового розгляду на стягнення боргів. Він підготує документи, які доводять факт укладання угоди, факт недотримання умов договору, а також ухилення від виплати заборгованості. Навіть якщо суд прийняв рішення на користь кредитора, бувають випадки, коли позичальник не виконує рішення суду і ініціює закриття виконавчого провадження. У таких випадках, як показує судова практика, просто необхідна допомога адвоката, який вимагатиме стягнення заборгованості по розписці, не допустивши закриття провадження.