Кожен учасник судового процесу має право подати скаргу до апеляційної чи касаційної інстанції з приводу рішень, прийнятих судом першої інстанції. Таке право дає змогу виявляти помилки при судочинстві, зміцнювати законність та правопорядок, захищати права та інтереси громадян, а також організацій. Це право реалізується при чіткому дотриманні норм чинного законодавства України.

Апеляційна та касаційна інстанції переглядають рішення, які були прийняті судом першої інстанції і мають право скасувати таке рішення суду. Перевіряючи справу, Апеляційний і Касаційний суди повинні визначити: чи врахував суд першої інстанції всі обставини, які відіграють важливу роль в цій справі, чи не порушені норми процесуального права і чи правильно ці норми застосовано. Незважаючи на схожість, апеляційна та касаційна інстанції мають суттєву різницю. Важливу роль відіграє суд Апеляційний, адже саме там вирішують питання про правомірність прийнятого рішення і можуть на законних підставах прийняти протилежне рішення суду першої інстанції. Так що вкрай важливо не тільки правильно оформити скаргу, але і серйозно аргументувати її, перед тим як відправляти на розгляд в Апеляційний суд.

Подати апеляційну скаргу вправі такі суб’єкти:

 • Позивач;
 • Відповідач;
 • Обвинувачений;

Учасники судового процесу, які виступали в якості третіх осіб.

У деяких випадках подати таку заяву може прокурор, різні представники державних органів, інші органи.

 • Для того, щоб правильно подати скаргу в Апеляційний суд, заявник повинен вказати в своїй заяві такі дані:
  найменування суду, куди подається апеляційна скарга;
 • відомості про себе та інших осіб, які повинні брати участь у судовому процесі;
 • найменування місцевого суду, який прийняв рішення, яке підлягає оскарженню;
 • вимоги особи, яка подає скаргу; • перелік документів, які додаються до скарги.

Я, як кваліфікований адвокат, можу надати якісну юридичну консультацію з цього питання, а також правильно оформити скаргу. Але не менш важливим фактором є якісний захист в суді. Після того, як суд прийме скаргу на розгляд, потрібен фахівець, який буде захищати Вашу позицію і відстоювати Ваші права.

З моїм багаторічним досвідом, я забезпечу Вам результативну стратегію захисту в суді і зможу вплинути на рішення Апеляційного суду на вашу користь. У судовій практиці часто зустрічаються випадки, коли скарга, яка подана до Апеляційного суду пом’якшує вирок або зовсім його скасовує. Справа в тому, що за час, відведений для розгляду відповідних скарг, можуть з’явитися нові обставини або свідки, які можуть істотно вплинути на рішення Апеляційного суду.

Касаційний суд перевіряє обґрунтованість і законність рішень прийнятих першою та апеляційною інстанцією. Касаційною інстанцією у цивільних справах є Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Скарга до суду касаційної інстанції подається в письмовій формі, в ній має бути вказано:

 • найменування суду, до якого подається скарга;
 • ім’я (найменування) особи, яка подає скаргу, її місце проживання або місцезнаходження;• ім’я (найменування) осіб, які беруть участь у справі, їх місце проживання або місцезнаходження;• рішення (ухвала), що оскаржується;• в чому полягає неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права;• клопотання особи, яка подає скаргу;• перелік письмових матеріалів, які додаються до скарги.

Касаційна скарга підписується особою, яка подає скаргу, або її представником. До касаційної скарги, поданої представником, повинна бути додана довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника. До касаційної скарги також додаються копії скарги та доданих до неї матеріалів відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, а також копії оскаржуваних рішень (постанов) судів першої та апеляційної інстанцій.