Узаконення самобуду — досить поширена проблема громадян України. Така ситуація склалася внаслідок того, що в період з 1992 по 2011 роки існувала складна система дозволів в будівельній сфері, яка викликала масовий сплеск самовільного будівництва без супутніх документальних підтверджень на право власності або дозволів на здійснення будівельних робіт. В інших випадках — не була проведена реєстрація будівництва.

Самовільне будівництво — це не тільки випадки зведення нових об’єктів нерухомості з порушенням або недотриманням необхідних процедур, а й випадки перепланування, які пов’язані зі збільшенням житлової площі приміщення.

Законодавством України передбачені штрафні санкції за виконання робіт по будівництву без повідомлення про їх початок, а також за приведення неправильних даних в такому повідомленні.

В яких випадках нерухомість визнається самовільним будівництвом (Цивільний кодекс України, стаття 376):

  • Об’єкт будується або вже побудований на ділянці, що не була відведена під будівельні роботи;
  • Об’єкт був побудований без належного дозволу чи затвердженого раніше проекту;
  • Об’єкт нерухомості був побудований з істотним порушенням правил і норм будівництва.

Безкоштовна і швидка легалізація самочинного будівництва або реєстрація будівництва передбачена законодавством України в разі, якщо будівельні роботи проводилися в період з 5 серпня 1992 по 12 березня 2011 року. Значне полегшення процедури введення в експлуатацію самовільно побудованого будинку було можливим тільки після оплати всіх передбачених штрафів.

Згідно з постановою Кабміну від 28.12.2016 №1024, яке вступило в силу в січні, були змінені Правила користування приміщеннями житлових будинків, що значно полегшило процедуру узаконення перепланування.

Узаконення перепланування не буде потрібно в разі зміни планування приміщення або його переобладнання, якщо вони не передбачають втручання в несучі конструкції будівлі або його системи опалення / водного постачання і т.п.

Узаконення самовільного будівництва. Перелік документів:

  • Звіт про проведення ТО (в тому випадку, якщо загальна площа будинку — 300 квадратних метрів включно, а господарські будівлі мають площу до 100 квадратних метрів — потрібно звертатися до організації, яка виробляє технічну інвентаризацію). Звіт про проведення ТО необхідно подавати тільки в оригіналі.
  • Копія документа, що підтверджує право користування земельною ділянкою (або засвідчує, що ви — його власник), де було вироблено самовільне будівництво. Така копія повинна бути підтверджена нотаріально і завірена в установленому порядку.
  • Копія технічного паспорта (з підтвердженням проходження технічного обстеження), обов’язково завірена в установленому порядку. Технічний паспорт може бути представлений в оригіналі або копії, завіреної тим БТІ, яким був складений технічний паспорт, або нотаріусом.
  • Заява про прийняття об’єкта в експлуатацію.
  • Дві копії декларації про готовність будівлі до використання за призначенням (вони повинні бути заповнені, ґрунтуючись на інформації з документів, зазначених в п.п.1-3).

У яких випадках необхідна ліцензія на будівництво?

Ліцензія на будівельні роботи надається будівельної компанії, яка виконує ліцензійні умови для її отримання. Обов’язково оформити ліцензію на будівництво необхідно для проведення будівництва IV і V категорій складності. Для будівельних робіт I, II і III ступенів складності ліцензія не потрібна.

За необхідності я  допоможу вирішити питання з реєстрацією будівництва і узаконення самочинного будівництва. Записуйтеся консультацію на моєму сайті.