Ліквідація підприємства через банкрутство

Ліквідація підприємства через банкрутство

Банкрутство підприємства — поширена річ в Україні. Пов’язано це, перш за все, з нестабільною політичною ситуацією в країні, зі зростанням інфляції і безліччю економічних чинників. Причиною банкрутства є так само внутрішні складові бізнесу: неефективна маркетингова діяльність, неграмотна організація виробництва, позики грошових коштів на невигідних умовах тощо. Все це веде до нерентабельності виробництва в цілому.

У такому ключі банкрутства боятися не варто. Навпаки, ліквідація підприємства звільняє її власника від відповідальності і боргових зобов’язань перед кредиторами, дає можливість переоцінити свої можливості і вийти на ринок з новими силами і новими пропозиціями. Головне — ліквідувати попередній бізнес правильно і законним шляхом.

Банкрутство підприємства передбачає нездатність юридичних осіб задовольнити їх грошові зобов’язання перед кредиторами. Це поняття розглядається законом і як процес, і як стан, але в будь-якому випадку, вимагає часу.

Процедура банкрутства підприємства

Порядок ліквідації юридичних і фізичних осіб підприємницької діяльності регулюється нормами Господарського права ( «Закон про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом») і передбачає такі основні етапи:

 • підготовка рішення засновників або власника підприємства про ліквідацію (складання протоколу зборів засновників або рішення власника);
 • подача протоколу або рішення в Реєстраційну службу;
 • підготовка і подача «ліквідаційної» звітності;
 • проходження перевірок «на закриття» в органах податкової служби та пенсійного фонду, а також в інших фондах;
 • складання ліквідаційного балансу і розподіл майна між засновниками;
 • закриття рахунків і, можливо, ще одна перевірка співробітниками податкової інспекції;
 • передача документів в архів;
 • передача в реєстраційну службу пакету документів, необхідного для завершення процедури ліквідації.

Ліквідація юридичної особи настає в той момент, коли запис про припинення його діяльності внесена до Єдиного державного реєстру (ЄДР) (ст.104, ч.2 Цивільного кодексу України). Тоді ж настає і остаточна ліквідація підприємства.

Терміни ліквідації підприємства. Чи можливо «закриття за один день»?

Займатися цим питанням може ліквідатор в Вашій особі або ліквідаційна комісія, що складається з засновників (все залежить від масштабів підприємства). Якщо Вам бракує часу збирати документи або Ви просто не хочете бігати по державних інстанціях, можна найняти представника або фірму, які нададуть допомогу в ліквідації компанії, зроблять все професійно і на законних підставах.

Вимагати від таких фахівців якісної роботи в стислі терміни не варто. Визнання банкрутом не відбувається за один день, а триває в цілому від 2 до 5 місяців, тому вірити заявам деяких фірм про те, що вони швидко закривають підприємства, не варто.

Це юридично неможливо тому, що закон ліквідації ТОВ передбачає двомісячний термін для пред’явлення кредиторських вимог. І навіть якщо компанія ніколи не працювала, цей термін потрібно дотримати.

Звичайно, частка істини в переконаннях недобросовісних ліквідаторів є, оскільки Ваша фірма переписується на іншого засновника, і формально Ви вже не є її власником, але визнання банкрутом цим не обмежується. У фіскальній службі до Вас ще можуть виникнути питання, а значить, банкрутство юридичних осіб не визнано законом.

Послуги ліквідатора юридичних осіб

Збір документів і визнання неплатоспроможності підприємства — справа клопітка. Необхідно оповістити контролюючі органи влади про початок процедури банкрутства. А це спричинить масу позапланових перевірок. Щоб вирішити спірні питання і уникнути конфліктних ситуацій з державними інстанціями (фонд соціального страхування, пенсійний фонд, фіскальна служба і т. д.), можна найняти представника, керуючого процесом ліквідації компанії.

Ця людина повинна діяти не тільки в інтересах боржника, але і в інтересах кредиторів, тому важливо задіяти професіонала — досвідченого юриста в супроводі бізнесу, який надасть такі послуги:

 • проконсультує з питання ліквідації бізнесу;
 • проаналізує господарську, фінансову, інвестиційну діяльність банкрута з метою виявлення його неплатоспроможності, а також надасть рекомендації щодо застосування цієї інформації в процедурі досудової санації;
 • підготує і подасть необхідний перелік документів до відповідних органів влади;
 • проконтролює і супроводить перевірки податкових органів, страхових та інших фондів;
 • збере всю необхідну документацію про результати перевірок відповідних служб і передасть її в орган реєстрації;
 • передасть пакет документів до архіву;
 • отримає документ, що підтверджує банкрутство юридичних осіб та їх ліквідацію.

 

 

Scroll to Top