Оскарження дій податкової

Податкова служба України — важливий і, безсумнівно, потрібний орган виконавчої влади. Однак часто спостерігаються ситуації неправомірних дій з його боку.

Щоб Ви могли вчасно відреагувати на подібні ситуації і вирішити їх з мінімальними витратами, ми розповімо про те, як можна оскаржити неправомірні дії і рішення податкової служби, куди подавати позов, в які терміни варто це зробити і чи необхідний адвокат.

Що можна оскаржити

Для початку зазначимо, що написати скаргу на працівників податкової служби можна не завжди. І не всі акти цієї інстанції можна оскаржити, тому пропонуємо ознайомитися з переліком дій, які можуть бути розглянуті в адміністративному або судовому порядку.

  1. Рішення-повідомлення про арешт майна платника податків (наприклад, авто, квартира);
  2. Рішення-повідомлення про визначення суми податкового зобов’язання, (наприклад, рішення про виплату додаткового податку з приватного підприємця без вагомих на те причин. Якщо причина є, вона повинна бути підкріплена законодавством);
  3. Накази про проведення податкових перевірок;
  4. Податкові консультації в письмовій формі також підлягають оскарженню. Тут важливо знати, що, якщо податкова служба не надала індивідуальну консультацію по Вашому питанню, Ви маєте право написати позов на оскарження дій посадових осіб податкового органу.

Відзначимо, що цей перелік неповний, і є деякі нюанси. Податковий Кодекс України закріпив за платниками податків тільки деякі права на оскарження актів податкових органів. Наприклад, оскарженню не підлягають акти про результати податкової перевірки. Ці документи лише підтверджують перевірку платника податків і не впливають на правові наслідки. Це означає, що оскарження рішення податкової перевірки найкраще проводити за допомогою адвоката. Правознавець підкаже, що робити конкретно у Вашому випадку і забезпечить хорошу доказову базу для оптимального вирішення спору.

Адміністративне або судове оскарження

До речі, суперечка, тобто оскарження актів податкових органів може проходити в декількох формах: адміністративному та судовому. Якщо Ваш спір не врегулював вищий орган місцевих податкових інспекцій – Державна податкова адміністрація Києва, або Державна податкова адміністрація України, Ви маєте право подати позов на оскарження дій податкової інспекції в суд. Тоді такий спір набуває форму судового розгляду.

Для кожної форми існують свої терміни подачі скарги, терміни розгляду справи і, звичайно, свій пакет документів, з яким Вам допоможе розібратися юрист. Крім того, юрист візьме на себе підготовку цього пакета і надасть її податковій канцелярії в найкоротший термін. Справа в тому, що порядок оскарження рішення податкових органів строго регламентований. Якщо не підготувати необхідні папери для розгляду Вашої справи в строк, можна вважати, що Ви його свідомо програли. Тому не бійтеся звертатися до юриста. Навіть якщо Ваш конфлікт з податковою службою має судовий характер і оскарження дій податкових органів адвокатом вдарить по кишені, витрати цілком виправдані і, в певних ситуаціях можуть бути навіть нижче в порівнянні з грошовим зобов’язанням, неправомірно покладеним на Вас податковою інспекцією.

Терміни подачі адміністративного оскарження дій податкової інспекції

У Податковому Кодексі України позначено (п. 56.3. Ст. 56), що платник податків має право подати первинну скаргу на неправомірні дії податкової інспекції протягом 10 календарних днів з моменту отримання ним відповідного рішення. Якщо такий термін і порядок оскарження рішень податкових органів дотримані, тоді виплата грошових коштів за раніше винесеним актом припиняється до дня завершення судової тяганини. Протягом цього періоду сума грошового зобов’язання вважається неузгодженою, а податкові вимоги не надсилаються. Якщо ж Ви подали документи невчасно, вони будуть Вам повернуті без розгляду, але з поясненнями причин повернення.

Терміни подачі судового оскарження дій податкової інспекції

Коли оскарження актів податкових органів проходить в судовому порядку, строки не так строго регламентовані. Справа в тому, що норми подачі скарги, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України суперечливі. Щоб позбавити Вас від цих протиріч, радимо подавати позов протягом тих же 10 календарних днів.

Терміни розгляду скарги

Якщо ми говоримо про адміністративне оскарження, то, як правило, рішення виноситися на протязі двадцяти календарних днів. Правда, іноді прийняття рішення може затягнутися, але не більше ніж на шістдесят календарних днів. В цьому випадку платника податків зобов’язані повідомити про відстрочку протягом все тих же двадцяти днів. Якщо рішення по закінченні цього строку не винесено або Ви не повідомили, що розгляд справи затягується, тоді можна вважати, що конфлікт вирішений в Вашу користь. Так говорить законодавство.

У зв’язку з цим, фіскальна служба, поставлена ​​в жорсткі тимчасові рамки, буде реагувати швидко, тобто розгляд справи в адміністративному порядку не затягнеться більше ніж на 60 днів. Сама тяжба закінчитися в той день, коли Ви погодите свої грошові зобов’язання з податковою службою по винесеному рішенню. Якщо Вас не задовольнив результат, то нічого узгоджувати не потрібно. Ви маєте право звернутися з повторною скаргою до вищого контролюючий орган — Державну податкову адміністрацію України. Однак, пам’ятайте, що повторно оскаржити рішення ДПАУ не можна. Її рішення вважається остаточним і оскарженню не підлягає. В іншому випадку можна звернутися до суду, тоді адміністративне оскарження переросте в судове.

Строки судового оскарження, в свою чергу, чітко регламентовані і не повинні перевищувати одного місяця з дня відкриття справи (згідно ст.122 Кодексу адміністративного судочинства). Однак ця регламентація існує тільки на папері, і судове оскарження рішення податкової перевірки або будь-якого іншого акту затягнеться. У судовій практиці таке порушення зустрічається часто. Будьте готові, що Вашу скаргу розглядатимуть протягом 2 – 6 місяців з дня відкриття провадження.

Таким чином, подати скаргу на неправомірні дії-рішення фіскальної служби можна строго дотримуючись регламентації цього процесу. Без знання відповідних законодавчих актів і наявності доказів з Вашого боку, справа навряд чи вирішитися благополучно. Тому оскарження дій податкових органів адвокатом – найкраще рішення, особливо, якщо Ви починаючий підприємець і з працівниками податкової служби стикаєтеся вперше.

 

Догори