Розірвання шлюбу в Україні через суд

Розірвання шлюбу в Україні через суд

Процес розірвання шлюбу — справа неприємна, але в українських реаліях часта. Згідно сімейного кодексу, подружжя може подати заяву про розірвання шлюбу або в РАЦС, або до суду. У першому випадку шлюборозлучний процес можливий, якщо обоє з подружжя згодні розлучитися і у них немає спільних неповнолітніх дітей. Якщо ці умови не дотримані, а також є питання, що стосуються майна, тоді доведеться звернутися до місцевого цивільного суду.

Тут також є два варіанти шлюборозлучного процесу: розлучення за згодою і спірний порядок врегулювання справи. Розглянемо обидва ці випадки.

Розлучення за згодою

Розлучення в суді за згодою позбавлене спірних моментів і базується на документах-угодах між подружжям, в яких заздалегідь прописані питання опіки над дитиною, враховані і врегульовані права і обов’язки кожної зі сторін. Потрібно відповідально підходити до оформлення цих договорів, оскільки від них залежатиме подальше життя і подружжя, і їх неповнолітніх дітей.

Складання договорів бажано доручити фахівцеві. Адвокат з розлучень врахує всі нюанси і побажання сторін, виходячи з ситуації. Крім того, наявність цих документів є обов’язковою для початку шлюборозлучного процесу, а значить, оформлені вони повинні бути правильно.

Згідно із законодавством, суду потрібно надати:

  • спільну заяву подружжя про розірвання шлюбу;
  • копії паспортів подружжя;
  • копію свідоцтва про шлюб;
  • копії свідоцтв про народження дітей (мова йде про спільних дітей);
  • договір «Про виховання і забезпечення дитини після розірвання шлюбу батьків» (тут також можна закріпити угоду про розмір аліментів на дитину, щоб повторно не звертатися до суду). Наявність цього документа обов’язкова.

Можливо, між подружжям укладено шлюбний договір, де заздалегідь прописані положення про розподіл майна і врегулювання житлового питання. Тоді його теж потрібно долучити до справи, щоб розлучення через суд не зайняло багато часу. Мінімальний термін для розлучення в такому порядку — місяць.

Спірний порядок розірвання шлюбу

Коли немає обопільної згоди на розірвання шлюбу, один з подружжя — ініціатор розлучення — повинен подати позовну заяву до районного цивільного суду за місцем проживання відповідача. Якщо у позивача є малолітня дитина, і відвідувати суд буде важко, тоді можна подати заяву за його місцем проживання, надавши суду відповідні документальні докази. І це ще не весь перелік паперів.

Які документи потрібні в суді для розлучення в спірному порядку

Щоб розлучення в суді відбулося без затримок, необхідно подати наступний перелік документів:

  • позовну заяву про розірвання шлюбу;
  • копію паспорта ініціатора розірвання шлюбу;
  • копію свідоцтва про шлюб;
  • копію свідоцтва про народження всіх спільних дітей.

Незважаючи на те, що договір «Про виховання і забезпечення дитини після розірвання шлюбу батьків» не знадобиться, краще звернутися до досвідченого юриста. Справа навіть не в тому, що він детально проконсультує з питань розірвання шлюбу, а в тому, що адвокат з розлучень допоможе грамотно скласти позовну заяву, і чітко відобразить в ньому Ваші інтереси. Також правознавець підкаже як краще вирішити житлове питання.

Якщо позивач не хоче затягувати справу, він може подати позов про розподіл майна в іншому виробництві, але краще цю проблему усунути раніше. Деякі питання можна врегулювати тільки до моменту офіційного розірвання шлюбу, тому від того наскільки швидко адвокат включиться в процес розлучення і наскільки грамотно складе супровідні документи, залежить результат справи.

Розлучення через суд в спірному порядку займає час і іноді триває роками. Це відбувається тому, що крім розірвання шлюбу вирішується питання про аліменти, опіки (подружжя не може вирішити з ким залишаться діти після розлучення) і поділ майна. Подібні нюанси вимагають додаткових процесуальних дій (виклик свідків на допит, експертизу вартості майна і т. п.) І закінчуються конфліктами між позивачем та відповідачем.

Також, одна зі сторін може не дати згоду на розлучення. Вона має право просити у суду термін на примирення (максимальний термін, встановлений законодавством України — 6 місяців), під час якого жодних судових розглядів не ведеться і шлюборозлучний процес призупиняється.

Процедура розлучення

Після підготовки і подачі всіх паперів починається процедура розлучення в спірному порядку. Суд призначає дату, час і місце засідання (не раніше, ніж через місяць після подачі позовної заяви), про що сповіщає сторони шлюборозлучного процесу. Позивач і відповідач повинні отримати відповідні повістки. Якщо одна зі сторін не з’явилася до суду через неотримання такого порядку, або через особисті обставини (повинні бути вагомими для суду), тоді засідання відкладається на певний термін.

Розлучення в суді може складатися з декількох і більше засідань. Все залежить від того, наскільки чітко сторони формулюють свої вимоги і чи не суперечать ці вимоги Сімейного кодексу України. Також важлива стратегія дій адвоката. Суддя враховує доказову базу захисника і інтереси дитини.

Важливо розуміти, що діти після розлучення можуть залишитися як з матір’ю, так і з батьком. Наприклад, якщо діти вже досягли 14-річного віку, то при винесенні рішення суду, враховується їх думка.

Рішення суду завершує процедуру розірвання шлюбу. Якщо одна зі сторін з ним не згодна, то може подати апеляцію протягом 10 днів. В іншому випадку, після закінчення цього терміну, рішення суду про розлучення вступає в законну силу. Це єдиний документ, який підтверджує розірвання шлюбу та відповідне свідоцтво до нього вже не додається. Наявність штампа в паспорті тепер теж необов’язково. Втім, можна звернутися в ЗАГС, де поставлять печатку про розірвання шлюбу.

 

Scroll to Top