Зміни податкового законодавства

Податки в 2018 році: зміни

Податки в Україні на сьогодні – дуже гостре питання, і правки в податковому кодексі, які були прийнято 7 грудня 2017 року, на жаль, ситуацію не змінили. Справа навіть не в тому, що законопроект № 6776-д правили в момент голосування, а в тому, що для роботи нових законів немає чітко врегульованого механізму. Тиск фіскальної служби продовжить своє зростання, і деякі фінансові інновації стануть доленосними для бізнесу.

Ось ряд змін, який був внесений новим законопроектом до Податкового кодексу України:

 • Передбачене поступове (до 2025 року) підвищення ставок акцизного податку на тютюнові вироби та мінімального акцизного податкового зобов’язання зі сплати акцизного податку з тютюнових виробів. Зокрема, в 2018 році – на 29,7%, а в наступні роки – на 20% до рівня, еквівалентного 90 євро за 1 тис. Штук.
 • Підвищуються ставки екологічного податку на 11,2% і рентної плати (крім видобутку корисних копалин) – на 16,8%.
 • При імпорті деяких категорій обладнання вводиться 24-місячна відстрочка на сплату ПДВ.
 • Без сплати мита можна буде отримати не більше трьох поштових відправлень, вартістю по 150 євро. Правда, як заявлена ​​кількість відправлень буде відслідковуватися – питання.
 • Безмитно через аеропорти люди зможуть ввозити товарів на 1000 євро.
 • При в’їзді через інші пункти пропуску на ввезення товарів буде діяти обмеження – 500 євро і 50 кг ваги. При цьому особа, яка ввозить товар, має бути відсутнім в Україні не менше 24 годин і в’їжджати в країну не частіше одного разу протягом 72 годин. Якщо ці тимчасові обмеження не дотримуються, то ввозити товар можна тільки на 50 євро.
 • З 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року звільняються від ПДВ та акцизу операції з імпорту електромобілів.
  Розширено випадки застосування нульової ставки акцизного податку при використанні речовин в якості компонентів для виробництва моторних палив.
 • До 1 січня 2020 року звільнена від оподаткування прибуток підприємств, отриманий від господарської діяльності з використанням метану вугільних родовищ.
 • До 1 січня 2025 року звільнена від оподаткування прибуток підприємств – суб’єктів літакобудування.
 • З 1 березня 2018 року скасовується відшкодування ПДВ при експорті сої, ріпаку та соняшнику.

З одного боку, видно, що податки в Україні намагаються якось систематизувати. Держава «закриває дірки» там, де недобросовісні підприємці уникають сплати податків, але з іншого боку, жорсткий механізм контролю збільшить тиск на сумлінних платників податку.

У зв’язку з тим, що мінімальна заробітна плата з 1 січня 2018 року збільшилася до 3 723 гривень, а прожитковий мінімум – до 1 762 гривень, ставка єдиного податку та ЄСВ (єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування) для кожної групи платників податків зросте.

Групи платників податків і сума єдиного податку

Для початку, згадаємо, що в Україні є дві системи оподаткування: загальна та спрощена. Згідно з останньою, єдиний податок ділитися на 4 групи. Ці групи податків чітко структуровані для того, щоб кожен підприємець визначив свою нішу бізнесу, а також суму податку за нього.

Перша група – сюди входять фізичні особи-підприємці (ФОП), які надають побутові послуги населенню і торгують вроздріб тільки на ринку, не використовуючи працю інших фізичних осіб. Дохід таких підприємців повинен складати не більше 300 тисяч гривень на рік. Згідно з новим законодавством, єдиний податок для цих осіб складе 176,20 гривень на місяць, тобто до 10% від розміру прожиткового мінімуму.

Друга група – це ФОП, які здійснюють господарську діяльність, займаються ресторанним бізнесом і виробництвом продукції. Їх дохід не повинен перевищувати 1,5 мільйона гривень на рік, а кількість працівників складати більше, ніж 10 осіб. Виняток становлять підприємці, пов’язані з нерухомістю, ювелірною галуззю, з продажем і реалізацією дорогоцінних металів або побутової техніки. Ставка податку для другої групи складе 744,60 гривні в місяць.

Третя група – це ФОП, у яких кількість зайнятих в бізнесі людей, ніяк не обмежена. Сюди відносяться і юридичні особи, сума грошових коштів яких не перевищує 5 мільйонів гривень. При цьому вид діяльності може бути будь-яким. Податок підприємця тут становить різну суму: для неплатників ПДВ – 5% від доходу; для платників ПДВ – 3% від доходу, тобто податок нефіксований, як і в четвертій групі.

Четверта група платників податків представлена ​​юридичними особами – підприємствами, які займаються сільськогосподарською діяльністю. Ставка податку залежить від кількості використовуваної землі.

Тобто, податки в 2018 році не стали менше. Крім єдиного податку, необхідно оплачувати ЄСВ. Більш того, нове законодавство передбачає повний контроль за обігом підприємців і ведення ними детального бухобліку, що ставить під сумнів суть спрощеної системи оподаткування.

Гарантій захисту малого бізнесу теж немає, хоча багато хто чекав від нового документа саме таких змін. Єдиний плюс — блокування податкових накладних припиняють до 1 березня 2018 року, поки Кабінетом Міністрів не буде розроблений дієвий механізм блокування цих документів. А ще на працівників податкової служби покладено відповідальність за неправомірні дії або бездіяльність щодо платника податків. І збитки відшкодовує ФС, а не держава.

Ряд позитивних змін очікують і в сфері митного контролю. Тепер від ПДВ звільняються електромобілі, імпортовані на територію країни, програмне забезпечення в усіх формах. ПДВ на деяке обладнання, яке завозять з метою особистого користування, а не продажу, можна буде сплатити в розстрочку.

Правки, прийняті 7 грудня, стали правомірними з 1 січня 2018 року, і ВР запевняє, що український бізнес почне змінюватися разом з запуском механізму адміністрування податків. Чи будуть ці зміни позитивними? Поки сказати важко. Незважаючи на те, що законопроект містить близько 200 правок, їх корисність ми побачимо згодом. А поки можна заручитися підтримкою досвідченого юриста, який захистить бізнес від можливих конфліктів з фіскальною службою.

 

Догори