Квартирні аферисти: хто це і як від них захиститися?

Квартирні аферисти: хто це і як від них захиститися?

Як немає хороших хвороб, так немає і приємних афер. Але афери з нерухомістю особливо болючі для постраждалих, тому що обходяться їм занадто дорого в усіх сенсах. А якщо мова йде про заволодіння шляхом обману квартири, єдиного місця житла, це стає справжньою трагедією.

Звичайно, дати пораду, як уникнути таких неприємностей на 100%, ми не можемо. Але судова практика знайомить з механізмами деяких афер, і ми з задоволенням поділимося цими знаннями.

Документи, які вам необхідні

У 2013 році в Україні почав діяти новий алгоритм обліку нерухомості. Створена державна служба реєстрації нерухомості тепер зобов’язана вносити дані про неї в електронний державний реєстр речових прав на нерухомість. Відтепер будь-яка угода з будь-якого виду нерухомості закінчується походом в цю службу для отримання виписки з реєстру. Саме ця виписка, а не договір або дарча, і роблять людину повновладним господарем будинку, дачі або квартири.

Але за старими угодами у господарів такого чарівного папірця немає. І поки він не знадобиться їм у який-небудь інстанції, вони його не беруть. Тому що жити в своїй законній квартирі можна і без папірця. Можна-то можна, але… не потрібно!

Тому що саме через його відсутність можна втратити квартиру, якщо вона сподобається шахраям.

Маючи доступ до бази держреєстру, вони вибирають квартири, які туди ще не внесені. А далі все просто: підробляється або складається підроблений документ, де її власником значиться зовсім інша особа. За цим документом шахраї реєструють нерухомість і отримують омріяну виписку. Звичайно, на всіх етапах цієї афери документи повинні перевірятися, перевірятися ще раз і контролюватися і нотаріусами, і реєстраторами, але… Не всі і не завжди ставляться до своїх обов’язків відповідально.

Та й матеріальне стимулювання неуважності теж можливе.

Не важливо, як шахраї отримують цю виписку. Головне, що з нею вони відчувають себе господарями чужої нерухомості. І оперативно починають цим користуватися. У квартирі,як правило, змінюють замки, щоб захистити себе від «зазіхань» справжнього господаря. Власник квартири, опинившись просто на вулиці, часто впадає в розпач або ступор.

Поки він приходить до тями і починає думати, що робити, злочинці часу не гають. У гіршому випадку вони встигають продати квартиру і зникнути.

Що робити, якщо квартиру забрали

Щоб цього не сталося, діяти потрібно так:

  • тут же подати заяву в поліцію;
  • найняти досвідченого адвоката, який грамотно складе і терміново подасть в суд позовну заяву про визнання дій аферистів недійсними;
  • користуватися послугами адвоката в суді, якщо хочете повернути собі своє.

Як бачимо, перспектива опинитися потерпілим в такій афері досить сумна.

Як запобігти крадіжці

Тому скористайтеся нашими порадами для її запобігання:

  • Перевірте реєстрацію своєї нерухомості в держреєстрі і внесіть її туди в разі відсутності.
  • Не залишайте нерухомість, не внесену до реєстру, без нагляду під час довгої відсутності.
  • Скористайтеся послугами СМС-маячка: спеціальна фірма за невеликі
    гроші буде інформувати вас про всі дії з нею.

Будьте обережні і пильні з випадковими знайомими, які проявляють інтерес до вашої нерухомості.

Догори